FAQ

Základní údaje o životě a původu osmáka degu najdete např. na stránkách WIKIPEDIE

Všem začátečníkům doporučuji přečíst si článek od Fandy Horníčka ze zájmové chovatelské stanice Deguland.

Než si pořídíte osmáka degu, prostudujte pečlivě informace o správném složení osmáčí potravy. Nesprávná výživa může negativně ovlinit zdraví vašich myšek, více se dočtete v článku o cukrovce na stránkách zájmové chovatelské stanice Degudrey.

Vhodné bydlení a strava rovná se spokojený osmáček. Jak by mělo vypadat osmáčí bydlení, se dočtete ve článku ZDE.

Sameček nebo samička? Odpověď najdete např. ZDE. Jak zamezit dalšímu rozmnožování osmáků vysvětluje podrobně článek o kastraci.

Rozhodli jste se k chovu barevných variant osmáků degu? Každý chov všeobecně vyžaduje jistou míru zodpovědnosti, jinak tomu není ani u osmáků degu. Než se rozhodnete k chovu, pečlivě nastudujte genetiku osmáků. Nemnožte mezi sebou příbuzné osmáky, vybírejte pouze zdravé jedince bez genetických vad a od ověřených chovatelů. Nekupujte osmáky od chovatelů, kteří vám neposkytnou informace o původu osmáka. Je pravděpodobné, že mezi sebou množí příbuzné jedince. 

Dbejte na nepsaná pravidla chovu - dopřejte svým osmákům kvalitní stravu, vhodné ubytování a v případě nemoci veterinární péči. Do chovu vybírejte pouze samičky starší šesti měsíců.  Mláďata odstavujte teprve mezi pátým a šestým týdnem. Poskytněte budoucím majitelům veškeré informace o vašem chovu. Nesnažte se mláďata "udat" za každou cenu, vybírejte pečlivě nové majitele. Nenechte samičky urodit se k smrti, preferujte řízený chov.

Mnoho užitečných informací najdete na anglických stránkách Degutopia. Rady od chovatelů získáte na facebookových stránkách Osmák degu.